Odnowa starej szafy czy komody to doskonała alternatywa dla kupowania nowych rzeczy oraz pasjonująca przygoda z zakresu stolarstwa. Nieco zaniedbane i sfatygowane meble mają w sobie bowiem niezwykły potencjał do przekształcenia się w prawdziwe perełki, które ozdobią wnętrza i zachwycą nietuzinkowością.
W dzisiejszym wpisie blogowym przyjrzymy się możliwościom odnawiania komody. Zapraszamy do lektury!

Od czego warto zacząć odnawianie komody?

Odnawianie starej szafki czy meblościanki to nie tylko sztuka przywracania im dawnej świetności, ale także swoista podróż w czasie. Kiedy stajemy przed zabytkowym meblem, niejednokrotnie zastanawiamy się, jakie opowieści się za nim kryją? Jakich spotkań i rozmów był świadkiem podczas swych podróży przez lata i zmieniające się trendy? Poznanie kontekstu pozwala lepiej zrozumieć, jak nadać mu nowe życie, zachowując jednocześnie jego unikalny charakter.

Odnowę starej komody z pewnością trzeba zacząć od jej dokładnych oględzin. Czy drewno jest w dobrym stanie, czy może wymaga naprawy? Usuwanie poprzednich warstw wykończenia, takich jak farba czy lakier, bywa czasochłonne, ale jest niezwykle ważne dla uzyskania satysfakcjonującego efektu końcowego.
Zasadniczą rolę odgrywa wybór sposobu wykończenia. Czy chce się podkreślić naturalny rysunek drewna, czy nadać komodzie nowy, wyrazisty kolor? Farby, bejce, lakiery – możliwości są niemal nieograniczone. Warto eksperymentować z różnymi technikami, aby znaleźć tę idealną dla danego modelu.

Przystępując do prac, postarajmy się w miarę możliwości rozłożyć mebel na części pierwsze, by dokonać starannej obróbki każdego elementu. Należy dokładnie usunąć starą powłokę wykończenia, zwłaszcza gdy zaczyna się łuszczyć. Jeśli planuje się pomalować komodę na kryjący kolor, niekiedy wystarczy zmatowić powierzchnię, aby nowa farba lepiej się przyczepiła. Niezmiernie istotne jest, aby w dalszej kolejności dokładnie ją odpylić i odtłuścić przed przystąpieniem do malowania lub nakładania wybranego specyfiku.

Odnowa starej komody – kolejne kroki

Zniwelowanie ewentualnych uszkodzeń – zaczynając od drobnych ubytków, aż po te poważniejsze – pozwoli na przywrócenie komodzie poddawanej renowacji jej niewątpliwej wspaniałości. Jeśli naszym projektem jest odnowiony mebel, mający doskonale odnaleźć się w rustykalnym wystroju, warto mieć na uwadze, iż niedoskonałości mogą tak naprawdę dodać całości uroku. Odpowiedź na pytania, co zrobić z obłupanym blatem, pęknięciami drewna czy wyszczerbionymi drzwiczkami zależy zatem od tego, jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać.

Natomiast jeżeli planujemy zadbać o perfekcyjny wygląd komody, przed przystąpieniem do malowania trzeba załatać wszelkie wgniecenia i ubytki. Do kupienia są gotowe preparaty w puszce, które dają się łatwo rozprowadzić na powierzchni szpachelką. Z większymi ubytkami świetnie radzą sobie także żywice epoksydowe. Na rynku dostępne są też szpachlówki w aerozolu, ułatwiające aplikację.
Gdy szpachla się zetnie, należy przeszlifować powierzchnię i starannie zetrzeć pył ściereczką.

Jeśli zależy nam na podkreśleniu struktury drewna, doskonałą opcją wykończenia będzie bejca. Podobny efekt uzyskamy również przy użyciu farb półkryjących, przy czym zyskujemy bardzo szeroki wachlarz dostępnych kolorów do wyboru. Dedykowane farby renowacyjne do mebli charakteryzują się bardzo dobrym kryciem oraz przyczepnością, dzięki czemu są odpowiednie nie tylko na modele drewniane, ale również na te z płyty.

Jako alternatywę dla farb, w sklepach znajdzie się również specjalne woski do postarzania mebli, szablony do malowania wzorów i oczywiście różnego rodzaju narzędzia, takie jak pędzle, gąbki czy wałki.

O aspektach odnowienia starej szafki

Renowacja starych mebli to nie tylko sposób na ożywienie wnętrza naszego domu, ale także wyraz kreatywności. Warto przekonać się, jak wiele satysfakcji i radości może przynieść ten proces. Prace hand made wywołują wspaniałe emocje, pozwalające nam zrozumieć wartość i docenić piękno rzeczy z historią. Wystarczy odwaga do eksperymentowania i pewna doza cierpliwości, a efekty działań mogą okazać się prawdziwie spektakularne.

Categories: Uncategorized

Comments are closed.

Twitter updates

RSS not configured

Sponsors