Naprawa i renowacja starych zegarów to rzemiosło szczycące się wielowiekową tradycją. Bez względu na to, czy zegar jest rodzinną pamiątką czy wspaniałym znaleziskiem na pchlim targu, jego serce bijąc, opowiada wspaniałe historie. Przywrócenie mu dawnej świetności to niewątpliwie wyzwanie techniczne, ale także szansa na dotknięcie przeszłości.
Gruntowna renowacja starego zegara wiszącego lub stojącego wymaga rozumienia jego mechanizmu, materiałów i technik wykorzystywanych w przeszłości, co czyni ten proces niezwykle specjalistycznym. Podstawową konserwację starych zegarów można jednak przeprowadzić we własnym zakresie. Jak to zrobić? Dowiecie się, czytając nasz dzisiejszy artykuł!

Odnawianie zegarów – jak się do tego przygotować?

Pierwszym krokiem jest dokładne obejrzenie zegara, aby ocenić stan i potrzeby poszczególnych elementów. W miarę możliwości, warto skorzystać z usług doświadczonego zegarmistrza lub antykwariusza, ponieważ w niektórych sytuacjach okazuje się, że egzemplarz odnaleziony na strychu to nie zwykły przedmiot, ale cenny zabytek. Skonsultowanie się z ekspertem pozwoli uniknąć przypadkowego uszkodzenia wartościowej rzeczy oraz potencjalnej straty określonej kwoty pieniężnej.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne odnawianie zegarów, etap początkowy stanowi demontaż. Należy ostrożnie rozebrać zegar na części, pamiętając o bezpiecznym przechowywaniu drobnych elementów. Przy renowacji skrzyni zegara niezmiernie istotne są zastosowane techniki łączenia. Nieumiejętne przeprowadzenie demontażu może prowadzić do trwałych uszkodzeń.
Oczywiście rozebraną na części skrzynię trzeba będzie potem złożyć. Przydatne w zapamiętaniu właściwej kolejności będzie robienie zdjęć, które okażą się pomocne przy ponownym montażu.

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do renowacji starego zegara?

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych konieczne będzie zgromadzenie właściwych narzędzi i materiałów. Z pewnością trzeba się zaopatrzyć we wkrętak oraz plastikową szpachelkę w celu bezpiecznego rozłączania drewnianych elementów zegara.
Szpachelka lub wąski skrobak przyda się też do dokładnego oczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Do przygotowania podłoży pod malowanie potrzebny będzie ponadto papier ścierny o różnych gramaturach, a także rozpuszczalnik. Jeśli w drewnianej obudowie zegara pojawiły się ubytki lub uszkodzenia, do ich zniwelowania używa się dedykowanej do drewna szpachlówki. Do malowania zegara przydatny będzie wąski wałek oraz pędzel do detali. Jeśli decydujemy się na zabezpieczanie drewna poprzez wcieranie na przykład bejcy, powłokę nanosi się za pomocą szmatki.

Konserwacja starych zegarów krok po kroku

Rozebrany na części zegar starannie oczyszczamy. W przypadku egzemplarza z drewnianą ramą można skorzystać z metody polegającej na przecieraniu szmatką nasączoną mieszaniną benzyny ekstrakcyjnej z olejem lnianym. Dzięki takiemu zabiegowi szybko usuniemy zabrudzenia, nie naruszając jednocześnie warstwy polakierowanej. Jeśli elementy wskazówek z mosiądzu są zaśniedziałe, skutecznym sposobem na ich oczyszczenie będzie użycie szarego mydła.

Zniszczone, stare powłoki trzeba usunąć za pomocą papieru ściernego, ewentualnie szlifierki. Po odsłonięciu surowego drewna ubytki uzupełniamy szpachlówką, a po jej wyschnięciu wykonujemy powtórne przeszlifowanie. Następnie starannie oczyszczamy powierzchnię z pyłu i odtłuszczamy. Na koniec pokrywamy ją farbą, lakierem lub bejcą, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy o wcześniejszym zabezpieczeniu tych części zegara, które nie mają zostać pomalowane, jak szkło czy elementy metalowe.

Zegary – piękno i funkcjonalność przekazywane z pokolenia na pokolenie

Zegary mogą stać się wspaniałą pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Każdy z nich ma swoją wartość, dlatego naprawa nie tylko przywraca im funkcjonalność, ale także ocala ich historię od zapomnienia. Odpowiednio przeprowadzona renowacja zegarów ściennych i stojących pozwoli nam cieszyć się pięknem tych wyjątkowych wyrobów przez wiele lat.

Categories: Uncategorized

Comments are closed.

Twitter updates

RSS not configured

Sponsors